Utylizacja śmigieł
Odpady kompozytowe z farm wiatrowych sięgają nawet 180 tysięcy ton lub więcej. Niestety, przy produkcji zielonej energii powstaje tak samo dużo odpadów. Składowanie zużytych wiatraków oraz paneli słonecznych w żaden sposób nie przyczynia się do ochrony środowiska, dlatego tak ważna jest skuteczna i odbywająca się na bieżąco utylizacja śmigieł. Obecnie dostępne są zaawansowane technologie recyclingu, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dużego stopnia odzysku, co przyczynia się do rozwoju branży fotowoltaicznej i elektrowni wiatrowych.
Zarówno wiatraki, jak i panele fotowoltaiczne są bardzo trudne w przetwarzaniu. Jesteśmy jedną z nielicznych firm, które radzą sobie z tym bezbłędnie. Oferujemy recycling kompozytów OZE, wiedząc, jak duży wpływ ma to na ochronę środowiska. Dzięki naszym działaniom możliwe jest wprowadzenie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Realizacja przejęcia śmigła do recyclingu.
Ponowne wykorzystanie materiałów w branży OZE
Od wielu lat wprowadzamy technologie recyclingu tworząc w ten sposób model gospodarki o obiegu zamkniętym. Dbamy o to, aby zakłady przetwarzające odpady nie produkowały dodatkowo nowych, a wykorzystywały je w pełni. Minimalizacja ich ilości powoduje, że utylizacja paneli fotowoltaicznych jest skuteczna. Wszystko, co znajduje się w zakładach powinno być ponownie przetwarzane i wykorzystywane do produkcji inżynierii budowlanej oraz drogowej.
Śmigła z farm wiatrowych, a także panele fotowoltaiczne muszą być poddawane złożonym procesom recyclingowym, dla uzyskania najlepszych rezultatów. Kręgosłup każdego wiatraka jest zbudowany z włókien węglowych, a reszta z żywicy i włókna szklanego. Sprawia to pewne trudności w rozsortowaniu. Dzięki stworzeniu procesu pozwalającego to zrobić z 90% skutecznością, uzyskane recyklaty można wykorzystać do produkcji m.in. studzienek kanalizacyjnych.
Przyjmuje się, że utylizacja śmigieł, jak i całej konstrukcji wiatraka dostarcza ok. 40 ton materiałów. Mogą z tego powstać pewne ilości kratek ściekowych, pokryw do kanałów kablowych czy do studzienek kanalizacyjnych.
Ze względu na skomplikowany skład najwięcej trudności przysparza fotowoltaika. Utylizacja odbywa się na materiałach sklejonych, co powoduje niezwykle trudne rozgraniczenie surowców. Wszystko prowadzi jednak do wykorzystania innowacyjnych technologii, dzięki którym możliwa jest zarówno utylizacja wiatraków, jak i paneli fotowoltaicznych z równie dużą skutecznością. Zastosowane procesy technologiczne są bardzo skuteczne, a ich koszty zadziwiająco niskie. Pozwala to na skuteczny rozwój tego sektora, z czym nasza firma radzi sobie znakomicie.