Recyclaty z włókien węglowych
Przemysł włókna węglowego (CF – carbon fibre) przez lata przeszedł ogromne przeobrażenia. CF wykorzystywane są obecnie w wielu gałęziach gospodarki. To skłoniło do znalezienia skutecznego sposobu w zakresie recyclingu tych materiałów. Kompozyty zbrojone włóknem węglowym charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością przy bardzo niskiej gęstości. Znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym oraz OZE, dlatego utylizacja samochodów elektrycznych oraz utylizacja śmigieł jest dziś tak powszechna.
Przemysł motoryzacyjny a recycling włókien węglowych
Rozwój przemysłu motoryzacyjnego już od dłuższego czasu jest bardzo dynamiczny. Powstają coraz to nowe uwarunkowania prawne określające wymagania co do emisji gazów cieplarnianych. Kluczowe znaczenie ma oszczędność masy w technologii produkcji, co gwarantuje zmniejszenia zużycia paliwa. Wykorzystując wysokiej jakości włókna węglowe, a następnie poddając je recyclingowi można produkować samochody przyjazne dla środowiska, z zachowaniem zasad przyjętych w ramach wprowadzonych przez Unię Europejską norm. Dziś w dużym stopniu możliwa jest skuteczna utylizacja baterii samochodów elektrycznych, jak i innych komponentów wchodzących w ich skład.
Przemysł OZE a recycling włókien węglowych
Za pewien czas będziemy mieli do czynienia z falą rozbiórek wiatraków oraz paneli fotowoltaicznych, które lata temu powstały przy wykorzystaniu włókien węglowych. Dobrze, że obecnie mamy technologie, które umożliwiają utylizację na najwyższym możliwym poziomie, z bardzo dużą skutecznością.
Obecnie jest możliwość przetwarzania kompozytów zbrojonych włóknem węglowym, dlatego środowisko nie jest zanieczyszczane przez ogrom odpadów. Są ponownie wykorzystywane przy produkcji nowych wiatraków czy w innych dziedzinach przemysłu. Możliwy jest wysoki stopień odzyskania włókien, jak i przetwarzanie zanieczyszczonych kompozytów.
Recycling kompozytów powstających na bazie włókien węglowych jest bardzo wymagający, ze względu na ich złożoną budowę oraz stosowane dodatki. W bardzo dużym stopniu konieczna jest skuteczna i precyzyjna utylizacja odpadów i zamykanie ich cyklu życia. Pozwoli to na dalsze wykorzystanie tych materiałów w przemyśle OZE oraz motoryzacyjnym.
Postępowanie w tym przypadku wygląda następująco:
- Nowy kompozyt
- Rozbiórka i złomowanie
- Recycling
- Przetwarzanie
Biorąc pod uwagę rosnący popyt na włókna węglowe w różnych dziedzinach przemysłu, ogromny potencjał ekonomiczny przynosi skuteczny recycling. Zwiększa szybkość produkcji i sprawia, że możliwe jest sprostanie prognozowanemu popytowi.